Ašchabad začal spolupracovat až poté, co Taliban ztratil vládu nad Afghánistánem. Pak už nebyl důvod ho podporovat. Ona ta podpora i ze začátku nebyla ideologického rázu, jako spíš pragmatického (diverzifikace exportu plynu).
]]>RB žádnou rezoluci směrem k Turkmenistánu nevydala, ale něco se dít muselo (do zákulisí nevidím), neboť Turkmenistán nakonec podepsal Kabulskou deklaraci o dobrých sousedských vztazích z 22.12.2002.
Zřejmě v tomto případě stačilo vyjednávat, možná něco slíbit či lehce pohrozit.
]]>Turkmenistán byl během vlády Talibanu jedním ze států, který nejen oficiálně uznal islámský emirát, ale udržoval s ním dobré vztahy (existuje domněnka, že Ašhabad pomáhal pašovat afghánský heroin).
Po 11. září Turkmenistán operaci Trvalá svoboda nepodpořil a udržoval i nadále kontakty s Talibanem do konce jeho vlády. Dokonce odmítl poskytnout Spojencům své letiště pro potřeby operace.
Jak měla v tomto případě postupovat RB OSN? Přinutit stát, který oficiálně deklaruje svojí neutralitu, ke spolupráci s protiteroristickou koalicí? Přinutit evropské státy (v první řadě Rusko a Ukrajinu) nenakupovat turkmenský plyn? Přerušit všechny kontakty se zemí, která se dobrovolně izolovala od vnějšího světa?
]]>Embargo vyhlášené Radou bezpečnosti už je ale mezinárodní závazek pro všechny členské státy, dodržovat jej musí všichni členové a jeho porušení je porušením mezinárodního práva. Embargo všech států by už Uzbekistán pocítil (avšak to tuším nebyl případ, o kterém píšete).
]]>Po událostech v Andižanu se země dostala do izolace ze strany EU i USA. V předchozích letech budovaná spolupráce mezi Taškentem a Washingtonem byla prakticky zmrazena a Američané museli opustit tamní vojenskou základnu. Mělo to zásadní vliv na Uzbekistán? On se začal opětovně orientovat na Rusko a rozšiřoval spolupráci s Čínou.
Omezení sankcí přišlo ze strany EU a Spojené státy si k Uzbekistánu taktéž hledají cestu. Přesto nemůžeme říci, že by se tamní situace radikálním způsobem zlepšila.
Tedy, pokud státy nechtějí a mají na vybranou, ani sankce nebo embargo je nemusí donutit spolupracovat.
]]>Dalšími formami můž být BIČ (výzva k přerušení hospodářských a diplomatických styků, politické embargo, bojkot) nebo CUKR (výzvy členským státům k výhodám, ústupkům, odpuštění dluhů, politické podpoře, výhodným půjčkám, atp. ve prospěch adresáta rezoluce).
Zrovna donucení silou, byť i tím Rada bezpečnosti disponuje, se mi nezdá pro vynucení tranzitu zrovna adekvátní opatření.
]]>Spolupráce států s protiteroristickou koalicí není jen obyčejná pomoc, ale i geopolitický ukazatel demonstrující určitý vztah k USA/NATO.
]]>